понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias po prostu ��ywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia funkcje ogrodzenia, niemniej nierzadko służą tez za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenia PCV stawia się w nasłonecznionych miejscach, gdzie prędko rosną i silnie gęstnieją. Wiele wdzięku maja także takie rosnące ploty, jakie wiodą przez osłonięte zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z przejrzysta gdzieniegdzie gmatwanina witek bądź kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza i uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również ekspansywnie rozkwitają, lecz chcą również dużo miejsca. Geometryczne ewentualnie fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z PCV z Szamotuł zdołają być nadzwyczaj wysmukłe, jednak powinno się je cyklicznie przycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się myśleć, bowiem takie ogrodzenie tworzy się na długi okres czasu, niekiedy nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezwykle popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze toleruje czas mniejszych opadów,
•ekspresowo kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek stanowi nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami zalecamy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej postać tylko od strony widocznej, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV z Leszna stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy dookoła granic posesji. O ile mamy dużo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze jak rośliny nas przewyższą, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправка комментария